Muzeum Mladoboleslavska

Báby pupkořezné

Mladoboleslavský hrad
14. 05. - 24. 10. 2021 Báby pupkořezné

Výstava mapuje historii porodnictví od tradičního domácího porodu za asistence porodní báby, až k porodu v nemocničním prostředí pod vedením odborného lékaře.

V první části výstavy se přeneseme na konec 19. století. Pozveme vás na návštěvu do venkovského stavení, kde se právě schyluje k příchodu nového života. Dozvíte se zde například, jaké povinnosti měly porodní báby a jaké vybavení při své praxi potřebovaly, seznámíte se s lidovými zvyky a pověrami, které se k porodu tradičně vázaly atp. V interaktivní části výstavy si navíc budete moci vyzkoušet své znalosti přírodních léčiv a dozvědět se podrobnosti o jejich výrobě a způsobu použití.

Druhá část výstavy je věnována porodům v nemocničním prostředí. Ve spolupráci se Zdravotnickým muzeem v Praze jsme pro vás vytvořili repliku pokoje na porodnickém oddělení cca z první poloviny dvacátého století. Kromě vybavení si budete moci prohlédnout i dobové porodnické nástroje a samozřejmě se dozvíte řadu zajímavostí o počátcích a vývoji lékařského porodnictví ve světě i na našem území.