Čím se bavil sudoměřský písmák J. E. Konopas

výstava kreseb Mladoboleslavský hrad
03. 08. 2018 - 31. 12. 2019 Čím se bavil sudoměřský písmák J. E. Konopas

Jan Evangelista Konopas (1833 – 1909) byl nadšeným amatérským etnografem, archeologem a historikem, který s velkým nadšením a zápalem sbíral památky na Boleslavsku. Narodil se v Sudoměři, kde celý život hospodařil na rodném statku čp. 19 a vedle toho se aktivně zapojil do společenského a kulturního života. Spolupracoval s předními českými vlastenci a vědci jako byl Karel Jaromír Erben či Čeněk Zíbrt. V jeho rukopisné pozůstalosti se vedle velkého množství folklorních sběrů, záznamů historických událostí či popisů památek dochovalo také značné množství jeho vlastních básní a pozoruhodných naivistických kreseb. Ty zachycují nejen historické památky či výjevy z českých dějin, ale také všední život 2. poloviny 19. století, fantastické rekonstrukce událostí a míst, portréty známých osobností, ale také ilustrace kramářských písní. Právě Konopasovy kresby uvidíte na výstavě.